Reklama
Reklama

Badania archeologiczne na Starym Rynku jednak później. By restauratorzy mogli odrobić straty w związku z koronawirusem

fot. UMP

Badania archeologiczne na Starym Rynku rozpoczną się dopiero po zakończeniu okresu letniego.

To ukłon w stronę restauratorów, którzy będą mogli odrobić straty po kilkumiesięcznym zamknięciu spowodowanym koronawirusem.

Wiemy, że pandemię koronawirusa szczególnie mocno odczuła branża gastronomiczna. Okres letni, nawet licząc obowiązujące ograniczenia, to czas kiedy można choć trochę odbudować się finansowo. W związku z tym zdecydowaliśmy się przesunąć prace archeologiczne na Starym Rynku, które miały rozpocząć się w lipcu. Rozpoczęcie badań archeologicznych dopiero na początku października jest dowodem dobrej woli Miasta, ale skutkuje ryzykiem zakończenia tych badań na wiosnę lub nawet lato 2021 roku o czym przedsiębiorcy wiedzą - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Prace miały toczyć się wzdłuż Domków Budniczych, czyli w miejscu gdzie codziennie przechodzi najwięcej turystów i mieszkańców, a część z nich zatrzymuje się, by obserwować każdego południa trykające się na wieży Ratusza koziołki.

Rozpoczęcie badań archeologicznych realizowanych wyprzedzająco, względem inwestycji przebudowy rynku przesunięto na październik, po wysokim sezonie turystycznym. Uciążliwości towarzyszące prowadzonym badaniom archeologicznym odczuwalne będą szczególnie na początku ich trwania.

Spotkania i rozmowy z przedstawicielami branży turystycznej, hotelowej i restauracyjnej trwają od dłuższego czasu i rozpoczęły się jeszcze na długo przed wybuchem pandemii. Te ostatnie odbywały się m.in. w ramach inicjatywy "okrągłego stołu" posła Franciszka Sterczewskiego. Miasto zadeklarowało wolę współpracy z branżą turystyczną i restauracyjną i organizację roboczych, cyklicznych spotkań. Celem kolejnych spotkań będzie omówienie przygotowań do inwestycji i rozwiązywanie bieżących problemów. Część spośród zgłoszonych postulatów udało się uwzględnić już na tym etapie, pozostałe wymagają głębszej analizy z udziałem generalnego wykonawcy inwestycji - informują miejscy urzędnicy.

Pośród już uwzględnionych postulatów jest Planowana jest budowa platform widokowych na potrzeby obsługi turystycznej, umożliwiających zatrzymanie się i obserwację prac na płycie Rynku oraz umieszczenie tablic informujących - dodają.

Zasadnicza przebudowa płyty Starego Rynku ma rozpocząć się w 2021 po sezonie letnim. Zgodnie z harmonogramem, zakończenie inwestycji planowane jest na wiosnę 2023 roku. Inwestycja uzyskała dofinansowanie unijne i nie może zostać przesunięta w czasie - zaznacza Wiśniewski.

Miasto zamierza w miarę możliwości udostępniać restauratorom inne przestrzenie wokół Starego Rynku.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Upał nie odpuszcza. Cały czas obowiązuje ostrzeżenie II stopnia
32℃
20℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
18.81 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro