Reklama
Reklama

Miasto czeka na pomysły mieszkańców. Do wydania jest 21 mln

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. UMP

Od 10 do 31 lipca ponownie przyjmowane będą zgłoszenia projektów do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Tak jak w poprzednich edycjach, każdy poznaniak może zgłosić maksymalnie 3 projekty. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy (można to zrobić m.in. online) i w ciągu 3 dni dostarczyć listę poparcia, podpisaną przez co najmniej 10 mieszkańców. Zgłoszone projekty będą weryfikowane przez miejskich urzędników w kilku etapach. Projekty zarekomendowane pozytywnie trafią na kartę do głosowania.

Podobnie jak w poprzednich latach można składać projekty o charakterze rejonowym i ogólnomiejskim. Liczba rejonów pozostanie bez zmian - nadal będzie ich 13. Każdy poznaniak będzie mógł zagłosować, ale tylko raz, we własnym imieniu i w jednym głosowaniu. Do dyspozycji będzie miał 4 głosy. Co ważne, aby wziąć udział w PBO nie trzeba być zameldowanym w Poznaniu, wystarczy, że jest się jego mieszkańcem. Nie ma też ograniczeń wiekowych, ale w przypadku niepełnoletnich poznaniaków konieczne jest potwierdzenie danych przez opiekuna.

W PBO21, tak jak w roku ubiegłym, nie będzie można zgłaszać zadań inwestycyjnych, które dotyczą terenów poznańskich fortyfikacji (ze względu na nieuregulowaną sytuację prawną części gruntów). Wyjątek stanowią zadania realizowane na obiektach zarządzanych przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, posiadające gotową dokumentację wykonawczą z której jasno wynika, że wnioskowany pomysł jest możliwy do realizacji - przypominają miejscy urzędnicy.

Nowością - w porównaniu do poprzedniego roku - jest wprowadzenie Zielonego Budżetu. Celem tej inicjatywy jest stworzenie atrakcyjnych dla mieszkańców terenów zielonych (parków, zieleńców, skwerów, ogrodów deszczowych, pasaży bioretencyjnych, łąk kwietnych, rabat kwietnikowych lub bylinowych, alei drzew, parków jednego drzewa czy innych niekonwencjonalnych rozwiązań wzbogacających ekosystem). Kategoria Zielonego Budżetu zostanie wprowadzona w ramach projektów ogólnomiejskich, stamtąd też zostaną wydzielone środki na jego realizację - tłumaczą urzędnicy.

Głosowanie, tak jak dotychczas będzie odbywać się drogą elektroniczną. Osoby, które nie mają dostępu do komputera, będą mogły oddać głos w Centrum Inicjatyw Senioralnych oraz Centrum Inicjatyw Rodzinnych (jeżeli jednostki te wznowią do tego czasu swoją działalność). Punkty do głosowania tworzyć nadal mogą także rady osiedli.

Od 23 października do 20 listopada będzie można oddawać głosy. 30 listopada poznamy zwycięzców. W 2021 r. do wydania będzie 21 mln zł - 15 mln zł na projekty rejonowe i 6 mln zł na projekty ogólnomiejskie, z czego 4 mln zł na Zielony Budżet. Maksymalna wartość projektu ogólnomiejskiego to 2 mln zł, a rejonowego - 600 tys. zł.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Upał nie odpuszcza. Cały czas obowiązuje ostrzeżenie II stopnia
32℃
20℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
25.99 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro