Reklama
Reklama

Potężna eksplozja w Bejrucie. Poznańscy strażacy ruszyli na pomoc

fot. Straż Pożarna KGSP / Twitter

W Bejrucie swoje działania prowadzą obecnie strażacy ze Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo - Ratowniczej Poznań nr 4.

Do potężnej eksplozji w stolicy Libanu doszło we wtorek. Wybuch spowodował olbrzymie zniszczenia, którym towarzyszyły liczne pożary. W wyniku zdarzenia według najnowszych informacji zginęły 154 osoby, a blisko pięć tysięcy zostało rannych. Pod gruzami zawalonych budynków nadal mogą znajdować się żywi ludzie.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA

Do pomocy Libańskim władzom, które wystosowały apel o pomoc do światowych organizacji, Polski Rząd skierował wyspecjalizowanych w działaniach poszukiwawczych na gruzowiskach strażaków, jak również strażaków-chemików.

Mobilizacja USAR (Urban Search And Rescue), bo tak nazywa się wyspecjalizowany pododdział strażaków z Polski, rozpoczęła się już w środę rano (05.08.2020 r.). Tego samego dnia, strażacy z Poznania, Łodzi, Warszawy (w sumie 39 osób oraz 4 psy) udali się do punktu koncentracji w stolicy, aby zorganizowanym transportem lotniczym udać się do Libanu. Przed trzecią w nocy (06.08.2020 r.) wylądowali w Bejrucie. Obecnie prowadzą działania zmierzające do odnalezienia ocalałych ludzi pod gruzami budynków. Poszukiwania mają im ułatwić wyszkolone psy ratownicze - informuje st. kpt. Kamil Witoszko, KM PSP w Poznaniu.

W misji bierze udział 11 strażaków z Poznania oraz dwa psy. Są samowystarczalni, również pod względem wyżywienia czy noclegu. Mogą tam spędzić tydzień czasu - dodaje st. kpt. Witoszko.

Poznańska Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo - Ratownicza funkcjonuje od 2000 roku. Jej członkowie mają za sobą wiele akcji poszukiwawczych, w tym misji zagranicznych - m. in . Haiti 2010 i Nepal 2015.

Działania strażaków MUSAR POLAND w Bejrucie. Poszukiwania osób uwięzionych w gruzowiskach z udziałem psów ratowniczych. #Lebanon #Beirut #EUCivPro #dgecho #EUSavesLives #civpro pic.twitter.com/b2CapTc1hj

- Straż Pożarna (@KGPSP) August 7, 2020

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
3.94 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro